Wskazówki dla rodziców
- Zaproponuj dziecku odpowiednie do jego wieku książki i czasopisma. Weź pod uwagę to, czym dziecko szczególnie się interesuje (zwierzętami, sportem, fantastyką), aby do jego pasji dobrać odpowiednią literaturę. (Weź pod uwagę, że dzieci szczególnie cenią książki niekoniecznie „pedagogiczne” 😉. Np. „Koszmarny Karolek” czy „Najgorsze dzieci świata”.)
- Daj dziecku wybór. Samodzielne podjęcie decyzji co do wyboru danej książki sprzyja motywacji do jej przeczytania.
- Zadbaj o odpowiednią wielkość czcionki oraz odstępy między wersami w tekście czytanym przez dziecko.
- Podczas czytania dzieckuużywaj wskaźników (też palca) lub stosuj kolorowe nakładki. Zaproponuj również dziecku te sposoby pomocy.
- Wprowadź rytuał czytania. Czytaj dziecku codziennie lub też czytajcie wspólnie. (Czytanie dziecku czy z dzieckiem sprawia, iż wytwarza się specyficzna więź między tymi osobami, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.)
- Dla mniejszych dzieci wybieraj książki z obrazkami – wtedy łatwiej im zrozumieć treść.Dla starszych dzieci z trudnościami w czytaniu książki z obrazkami również są dobre, ponieważ obrazki pomagają w zrozumieniu czytanego tekstu, rozdzielają tekst,a także zajmują sporą część książki – co sprawia, że książka szybciej się kończy, a dziecko ma poczucie, że samodzielnie ją przeczytało. A to dla niego sukces!
- Jeśli dziecko bardzo niechętnie podchodzi do czytania – zaproponuj komiksy.
- Porozmawiaj z dzieckiem o przeczytanym fragmencie książki (sprawdź, czy dobrze zrozumiało słownictwo i treść, zachęć do zadawania pytań na temat treści, wyrażania swoich emocji, dzielenia się swoimi przemyśleniami).
- Pobaw się z dzieckiem w zgadywanie, co wydarzy się dalej albo w wymyślanie innego zakończenia opowiadania, książki.
- Zaproponuj dziecku, aby narysowało obrazek do przeczytanej książki lub jej fragmentu albo wykonało przedmiot, o którym mowa w tekście, np. różdżkę czy miecz.
- Pobaw się z dzieckiem w odgrywanie roli bohaterów przeczytanego tekstu (można wykorzystać do tego maskotki lub pacynki albo wykonane przez dziecko rekwizyty).
- Zachęć dziecko do czytania książek innym — młodszemu rodzeństwu, dziadkom czy np. maskotce, zwierzątku.
- Wykaż się zrozumieniem i cierpliwością szczególnie w stosunku do dzieci z trudnościami w czytaniu i nie poprawiaj, nie koryguj zbyt często. W razie konieczności zasugeruj powtórne odczytanie danego słowa, pomóż w przeczytaniu trudnego słowa. (Napij się melisy 😉.)
- Wspólnie wykonajcie ładne zakładki do książek.
- Pamiętaj, aby pochwalić dziecko za czytanie (zwłaszcza w przypadku gdy jest to dla niego szczególnie trudne). Można też ustalić drobne nagrody za systematyczne czytanie i zasady ich przyznawania.
- Pokaż dziecku korzyści z czytania — poznawanie ciekawostek, poszukiwanie informacji, czytanie jako sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu.
- Wykorzystuj różne sytuacje w codziennym życiu, aby dziecko mogło coś przeczytać, np. przepis na muffinki, kiedy wspólnie je przygotowujecie. (To jednocześnie pokaże dziecku, że umiejętność czytania jest niezbędna w codziennych sytuacjach.)
- Graj z dzieckiem w gry typu Scrabble.
- Daj dobry przykład!😊
Opracowanie: Agnieszka Załęska